Nowy start na Jaworowym już działa!

Od momentu pierwszego koszenia do wyrównania górnej części startu i zasiania trawy minęło tylko 7 dni!!! Jeszcze zostało trochę pracy z drewnem i modelowaniem poprawnego ukształtowania terenu dla północno- zachodniego startu, ale już latamy.

Chciałbym bardzo podziękować wszystkim, którzy brali udział w przygotowaniu nowego startu. Pracy faktycznie było dużo. Także chciałbym podziękować naszym instruktorom, którzy odciążyli mnie biorąc więcej pracy na siebie przy Kursach Podstawowych i wyjazdach. Wielkie podziękowania dla Marceli i Blanki za legislacyjne działania i pomoc przy załatwieniu całej sprawy.

Koszenie, kilka wspólnych brygad, wycinanie, palenie pozostałości, koparka, leśne maszyny, sianie trawy, deszczowa pogoda i nowy start gotowy do używania. Mimo, że jest ukierunkowany na zachodni kierunek dzięki swojemu ukształtowaniu pozwala na północno-wschodzie wystartowanie. Testowaliśmy także start przy północno-wschodniej i południowo-zachodniej odchyłce z silnym wiatrem 🙂

Finansowe nakłady na wybudowanie tego startu na 10 lat wyniosły 300 000 Kč. W tej kwocie nie jest wliczona praca Beskidzkiej szkoły latania – około 250 godzin przy nieskończonym uzupełnianiu dokumentacji i rozmów ze wszystkimi podmiotami.

Prawda jest niestety taka, że gdybyśmy tak jak było wstępnie planowane rozpoczęli prace w lecie 2012 koszty by był o kilka dziesiątek tysięcy koron niższe a nasz czas przy załatwianiu o połowę krótszy. Niestety z tym już nic nie zrobimy i w przyszłości chciałbym prosić niektórych instruktorów z beskidzkich szkół o lepszą współpracę. To miejsce startów, które w Beskidach wybudowaliśmy jest także dla nich.

Pięknego i bezpiecznego latania

W imieniu Beskidzkieh szkoły latania

Dalibor Carbol